Εκδήλωση για την Ημέρα κατά του Σχολικού εκφοβισμού

Αναρτήθηκε 04 Μαρτίου, 2017

Ποιος είναι ο Νίκι;

Ποια είναι η ιστορία του …… που έγινε και βιβλίο;

Αυτά και άλλα ερωτήματα θα απαντηθούν με ευχάριστο και διακριτικό τρόπο το πρωινό της Δευτέρας 6 Μαρτίου 2017 στη Δανειστική Βιβλιοθήκη των Εκπαιδευτηρίων ΠΛΑΤΩΝ στη Γανόχωρα Κατερίνης, όπου θα έχουμε την ευχαρίστηση να γνωρίσουμε τόσο τον ήρωα του ομώνυμου παραμυθιού Νίκι όσο και τη δημιουργό του, αριστούχο της Ιταλικής Φιλολογίας  Α.Π.Θ. , συγγραφέα και μεταφράστρια κα Γεωργία Χαϊδεμενοπούλου.

Πρόκειται για ένα καλογραμμένο παραμύθι που  έχει αποσπάσει τοΒραβείο Carlo Collodiστο λογοτεχνικό διαγωνισμό στη Σικελία  IlConviviο, περνάει  μέσα από συμβολισμούς του θαλάσσιου κόσμου, με δημιουργικό τρόπο, μηνύματα κατά της σχολικής βίας, ευαισθητοποιώντας τόσο μικρούς όσο και μεγάλους.

Φέρτε τις κασετίνες με τις μπογιές σας και θα ταξιδέψουμε σε θάλασσες  μακρινές, με περιπέτειες μοναδικές ….. αλλά σίγουρα με  ασφάλεια !