Μαθητές και καθηγητές του σχολείου μας στο 3ο Θεολογικό Μαθητικό Συνέδριο στην Ξάνθη

Αναρτήθηκε 18 Μαρτίου, 2017

Μαθητές της Γ΄Γυμνασίου και Α΄Λυκείου του σχολείου μας συμμετέχουν με εισήγηση στο 3ο Πανελλήνιο Μαθητικό Συνέδριο στην Ξάνθη με συνοδούς καθηγητές τους Παπαβραμίδη Φιλάρετο και Μανάκου Μαρία.Το 3ο Πανελλήνιο Μαθητικό Συνέδριο «Η θεολογία διαλέγεται με τον σύγχρονο κόσμο» είναι μία καινοτόμος δράση που υλοποιείται από το 1ο Πειραματικό ΓΕΛ Θεσσαλονίκης «Μανόλης Ανδρόνικος», με στόχο να δοθεί η δυνατότητα στους μαθητές να διερευνήσουν θεολογικά ζητήματα, να αναζητήσουν ήθη και έθιμα συνυφασμένα με τη θρησκεία τους, να μελετήσουν θέματα που άπτονται της επιστήμης, αλλά και της θρησκείας και να πάρουν θέση απέναντι σε κοινωνικά και άλλα προβλήματα της σύγχρονης εποχής εξετάζοντάς τα και υπό το πρίσμα της χριστιανικής ηθικής.

Το Συνέδριο διεξάγεται στην Ξάνθη στις 18-19 Μαρτίου 2017.