Συμμετοχή στους Αγώνες Γλώσσας και Ορθογραφίας «Χρίστος Τσολάκης»

Αναρτήθηκε 21 Φεβρουαρίου, 2018

A’  Ενδοσχολική φάση των 8ων Αγώνων Γλώσσας και Ορθογραφίας «Χρίστος Τσολάκης»

Τη Δευτέρα 12 Φεβρουαρίου και στο πλαίσιο δράσης για τον εορτασμό της 9η Φεβρουαρίου ως Παγκόσμιας Ημέρας Ελληνικής Γλώσσας πραγματοποιήθηκε με επιτυχία στο σχολείο μας η ενδοσχολική φάση των Αγώνων Γλώσσας και Ορθογραφίας « Χρίστος Τσολάκης».

Είκοσι μαθητές μας διαγωνίστηκαν ατομικά και για 60’ σε κοινά θέματα που στάλθηκαν από την Τοπική Επιστημονική Επιτροπή. Από αυτή τη φάση προκρίθηκε και η πενταμελής ομάδα που θα εκπροσωπήσει τα εκπαιδευτήρια «Πλάτων» στην επόμενη φάση του διαγωνισμού που θα διεξαχθεί τον Μάρτιο.

Οι μαθητές που θα εκπροσωπήσουν το σχολείο μας είναι oι : Αμανατίδου Στέλλα, Αντωνόπουλος Μανώλης, Βουλγαρόπουλος Θωμάς, Παπαδοπούλου Κυριακή και Πολυζοπούλου Μαρία ενώ την επιμέλεια του διαγωνισμού είχε η Φιλόλογος Παπαβασιλείου Άννα.

Το σχολείο μας συγχαίρει τους μαθητές που προκρίθηκαν αλλά και όλους όσοι συμμετείχαν στους αγώνες. Εύχεται, τέλος, κάθε επιτυχία για την πενταμελή ομάδα που θα μας εκπροσωπήσει στην επόμενη φάση των Αγώνων.

Περισσότερα Νέα