Τα Εκπαιδευτήρια ΠΛΑΤΩΝ συμμετέχουν στο πρόγραμμα «Σχολείο Ευεξίας»

Αναρτήθηκε 07 Μαρτίου, 2018

Το “SchoolWellness” είναι ένα σχολείο που φροντίζει για την ψυχολογική σωματική ευεξία των μαθητών του προσπαθεί να αναπτύξει δράσεις με στόχο να καλλιεργήσει στους μαθητές του μια νοοτροπία ώστε να διατηρήσουν και να βελτιώσουν την υγεία τους με την πάροδο του χρόνου μέσω υγιεινών επιλογών.

Οι επιλογές αυτές αποσκοπούν στην αποτροπή της υιοθέτησης κακών συνηθειών που είναι σοβαρά επιβλαβείς για την υγεία, όπως η καθιστική ζωή, η λανθασμένη διατροφή, το κάπνισμα, το οινόπνευμα, τα ναρκωτικά κλπ.

Η Ευρώπη θεωρεί το σχολείο ως τον πρώτο και σημαντικότερο παράγοντα των τοπικών κοινοτήτων, όπου οι μαθητές μπορούν να μάθουν να υιοθετούν συνειδητά έναν υγιεινό τρόπο ζωής και συνεπώς να τον διατηρούν καθ 'όλη τη διάρκεια της ζωής τους.

Ο "Υγιεινός τρόπος ζωής" είναι ένα έργο του ESCOT - EUROPE που επιτρέπει στους μαθητές να δουν θετικά την ψυχολογική και  σωματική τους υγεία και να αναπτύξουν μια υγιή νοοτροπία  για την αντιμετώπιση πολλών σοβαρών ασθενειών.

Περισσότερα Νέα