Ειδικό Βραβείο Περιβαλλοντικής προσέγγισης για μαθήτριες του σχολείου μας στο Συνέδριο της Ε.Ε.Φ.

Αναρτήθηκε 29 Μαρτίου, 2018

Παράλληλα με το 17o Πανελλήνιο Συνέδριο της Ένωσης Ελλήνων Φυσικών «Η ΦΥΣΙΚΗ ΣΥΝΑΝΤΑ ΤΗΝ ΚΟΙΝΩΝΙΑ» (Θεσσαλονίκη 15-18 Μαρτίου 2018) διεξήχθη και το μαθητικό συνέδριο με τίτλο «ΓΙΝΕ ΚΑΙ ΕΣΥ ΕΙΣΗΓΗΤΗΣ».

Οι μαθητές παρουσίασαν τις δικές τους εργασίες πάνω σε σύγχρονα θέματα Φυσικής.

Μαθήτριες των Εκπαιδευτηρίων Πλάτων Κατερίνης παρουσίασαν μια εργασία που πραγματοποίησαν στο πλαίσιο ενός ευρωπαϊκού προγράμματος Erasmus+ με τίτλο ScienceGirls.

Στο πρόγραμμα αυτό συμμετέχουν κορίτσια της Γ γυμνασίου και Α λυκείου τα οποία δούλεψαν σκληρά και βραβεύτηκαν στο συνέδριο για τη δουλειά τους με το ΕΙΔΙΚΟ ΒΡΑΒΕΙΟ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΙΚΗΣ ΠΡΟΣΕΓΓΙΣΗΣ για την εργασία τους με τίτλο «Global Warming».

Την παιδαγωγική καθοδήγηση της ομάδας είχε ο καθηγητής του σχολείου Μπατζογιάννης Ηλίας

Περισσότερα Νέα