humans –  – Εκπαιδευτήρια ΠΛΑΤΩΝ

Δήλωση συμμετοχής για το πρόγραμμα Girls Go Circular 2021

GirlsGoCircular-v2_Color –  – Εκπαιδευτήρια ΠΛΑΤΩΝ

Μετά την ολοκλήρωση της πιλοτικής φάσης του προγράμματος Girls Go Circular με τη συμμετοχή 200 μαθητριών από την Ιταλία, τη Σερβία και την Ελλάδα το Δεκέμβριο του 2020, σειρά έχει η πλήρης εφαρμογή μέσα στο 2021.

Το έργο Girls Go Circular είναι μέρος της πρωτοβουλίας Cross-KIC Skills for Future του EIT (το Ευρωπαϊκό Ινστιτούτο Τεχνολογίας και Καινοτομίας), που σχεδιάστηκε λόγω της επείγουσας ανάγκης να καλυφθεί το χάσμα μεταξύ των φύλων όσον αφορά στον αριθμό των γυναικών που δραστηριοποιούνται στους τομείς ΤΠΕ  και επιχειρηματικότητας στην ΕΕ. Ο πίνακας αποτελεσμάτων της Ευρωπαϊκής Επιτροπής για τους Ψηφιακούς Δείκτες (WID) 2019 αναφέρει ότι υπάρχει ένα χάσμα 11% μεταξύ των φύλων στις ψηφιακές δεξιότητες. Επίσης οι γυναίκες αντιπροσωπεύουν μόνο το 34% των αποφοίτων STEM (επιστήμη, τεχνολογία, μηχανική και μαθηματικά) και το 17% των ειδικών ΤΠΕ.

Μέσω ενός διαδικτυακού προγράμματος εκμάθησης για την κυκλική οικονομία, το πρόγραμμα θα συμβάλει στην κάλυψη του ψηφιακού χάσματος μεταξύ των φύλων, ιδίως σε εκείνες τις χώρες που ορίζονται ως μέτριες και με μέτριο δείκτη καινοτομίας σύμφωνα με τον αντίστοιχο Ευρωπαϊκό πίνακα αποτελεσμάτων.

Κατά τη διάρκεια του τρέχοντος έτους (2021) 12.000 μαθήτριες από όλη την Ευρώπη, ηλικίας 14-18, ετών θα συμμετάσχουν σε μια διαδικτυακή εκπαίδευση, ώστε στη συνέχεια να εκπονήσουν διαδικτυακά ατομικές ή ομαδικές εργασίες. Οι μαθητές δεν θα χρησιμοποιούν  τα ψηφιακά εργαλεία μόνο ως πλατφόρμα για τη μελέτη, την εργασία και την ανάπτυξη ιδεών, αλλά και ως μέσο για την εκπαίδευση των ηγετικών τους δεξιοτήτων. Θέματα όπως η διατροφή, η μόδα και η χρήση και διάθεση τεχνολογικών συσκευών θα είναι οι ακρογωνιαίοι λίθοι αυτής της μάθησης, δίνοντας τη δυνατότητα στα κορίτσια να γίνουν μέρος της λύσης στην τρέχουσα πρόκληση της Αειφορίας.

Υπεύθυνο για την συμμετοχή μαθητριών είναι το Ευρωπαϊκό Δίκτυο για τις Ψηφιακές δεξιότητες Dlearn, του οποίου εκπρόσωπος στην Ελλάδα στον τομέα της εκπαίδευσης είναι τα Εκπαιδευτήρια ΠΛΑΤΩΝ. Στο πλαίσιο του προγράμματος θα αναπτυχθεί πρόγραμμα εφαρμογής από το Μάιο ως το Δεκέμβριο του 2021, στο οποίο θα πάρουν μέρος 8.000 μαθήτριες από Ιταλία, Σερβία, Πολωνία, Σλοβενία, Ουγγαρία, Ρουμανία, Βουλγαρία, Πορτογαλία  και Ελλάδα. Τη χώρα μας θα εκπροσωπήσουν 1.000 μαθήτριες ηλικίας 14 ως 18 ετών, υπό την καθοδήγηση των καθηγητών/τριών τους. Τα σχολεία που θα συμμετέχουν, οι εκπαιδευτικοί και οι μαθήτριες θα λάβουν σχετική βεβαίωση συμμετοχής.

Όσα  σχολεία  ενδιαφέρονται να λάβουν μέρος στην  εφαρμογή πρέπει να συμπληρώσουν τα δύο επισυναπτόμενα έντυπα και να τα στείλουν στο mail@platon.edu.gr ως την Τρίτη 30  Μαρτίου 2021. Για οποιαδήποτε πληροφορία μπορείτε να τηλεφωνείτε στη γραμματεία του σχολείου.

Κοινοποιήστε το άρθρο